24 let na světě: Hlavní milníky vývoje systémů Money

Ekonomické a informační systémy Money slaví v roce 2014 neuvěřitelné 24. narozeniny. Za tu dobu prošly bouřlivým vývojem a velkým množstvím různých verzí a variant, stejně jako použitých technologií. Řada uživatelů je našim systémům věrná po celou dobu – ostatně, už v roce 1996 jsme měli přes 30 000 uživatelů a účetní data si celou dobu nesou s sebou.

K narozeninám jsme si nadělili malou rekapitulaci hlavních milníků vývoje Money a chceme se s vámi o ni podělit. Máme za to, že by vás mohla zajímat – už jen proto, že společnost CÍGLER SOFTWARE byla v oblasti účetních a ERP systémů vždy průkopníkem a některé z dnes obecně užívaných účetních termínů pocházejí právě z naší dílny.

1990 – Money1

Money 2

Money 2

V březnu 1990 spatřil světlo světa první účetní program Money verze 1 a hned v říjnu téhož roku byl představen na brněnské výstavě INVEX. Šlo o první komplexní krabicový účetní program na českém trhu a u nás jeden z mála softwarů, který nebyl naprogramován v databázovém systému (jako například tehdy rozšířené FoxPro, dBase či Fand), ale ve vyšším programovacím jazyce – v tomto případě Turbo Pascal. Jako úložiště dat byly využívány DBF databáze.

1993 – Money3 a předkontace

Money 3

Money 3

Money 3 leták

Money 3 leták

Po rozdělení Československa a s nástupem DPH do české legislativy byla uvedena nová verze, Money 3. Ta přinesla celou řadu termínů, které dnes využívají prakticky všechny účetní programy na trhu: příkladem je předkontace nebo START verze (bezplatný zkušební balíček). Současně také na trh vstoupila slovenská varianta Money a CÍGLER SOFTWARE se tak stala jedinou společností, která svoje produkty distribuovala ve slovenských verzích hned od rozpadu federace.

1994 – Money4

Money 4

Money 4

Verze Money 4 využila některých nových počítačových technologií. Šlo zejména o datový stroj B-Tree Filer, který je dodnes (!) ve značně upravené podobě součástí poslední verze Money S3 pro Windows. Další převratnou novinkou v kategorii „krabicových“ účetních programů bylo zavedení dnes již typickýchkontrolingových proměnných, tedy středisek, zakázek a činností.

 

 

Money 5 - Money 602

Money 5 – Money 602

1995 – Money602

Systém Money získal prestižní ocenění Czech Made. Kromě toho se díky spolupráci s tehdy rozšířeným kancelářským balíkem Text602 začal prodávat jako Money602.

1996 – Money6, Money 97 a podpora Windows

Počátkem roku přišla poslední verze Money fungující pod DOSem. Money 6 se s více než 30 000 uživateli stalo patrně nejrozšířenějším programem pro vedení jednoduchého účetnictví v České republice. K jeho oblíbenosti přispěl zejména fakt, že do práce přeneslo některé grafické prvky Windows, přestože kvůli vyšší rychlosti pracovalo v ryze textovém režimu.

Money 6

Money 6

S Money 6 se lze u živnostníků a některých firem potkat díky nízkým nárokům dodnes (i když legislativní změny roku 2012 výrazně zhoršily jeho použitelnost), a to i přes to, že byl tento program v roce 1999 prohlášen za freeware a skončila mu veškerá oficiální podpora výrobce.

V létě téhož roku se začalo prodávat Money 97, jeden z prvních programů určených pro vedení podvojného účetnictví v České republice přímo na platformě Windows 95, což tehdy byla opravdu ojedinělá věc. Kromě toho tato verze doplnila terminologii českých účetních programů o kategorizaci složených skladových karet na „Sady“ a „Komplety“, kterou dnes ve stejném smyslu používá řada konkurenčních programů.

Money 97

Money 97

Money 97 získalo obrovskou popularitu díky podpoře Windows a také díky onomu nadstandardnímu skladovému hospodářství, kterým systémy Money vynikají dodnes. Bylo dodáváno na CD (ano, tehdy byly diskety ještě běžnou záležitostí) a dokonce je bylo možné aktualizovat po síti internet (což naopak vůbec běžné nebylo, tehdy měl internet málokdo; mimochodem, CÍGLER SOFTWARE byla druhou brněnskou společností připojenou na internet). Pro CÍGLER SOFTWARE znamenalo Money 97 velký pokrok a obrovský náskok před veškerou konkurencí.

1999 – Money 2000

Money 2000

Money 2000

Na podzimní výstavě INVEX bylo uvedeno Money 2000. Oproti předchozím verzím přineslo jako první český účetní systém technologii Aktivní pracovní plochy ©, tedy interaktivního vypisování základních informací o společnosti, zobrazení daňového kalendáře a dalších aktuálních informací přímo na základní ploše programu. Ve stejném roce byly veškeré aktivity společnosti převedeny z fyzické osoby na akciovou společnost CÍGLER SOFTWARE, a.s.

2001 – Money S3

Money 2000SE

Money 2000SE

Přesně před jedenácti lety, tedy v polovině současné historie programů Money, vstoupilo na trh Money S3. CÍGLER SOFTWARE také změnila způsob licencování a namísto původního vydávání odlišně pojmenovaných verzí zavedla systém pravidelných ročních legislativních Aktualizací, pro uživatele mnohem přívětivější.

Money S3

Money S3

2003 – certifikace ISO

V roce 2003 došlo k další podstatné změně: CÍGLER SOFTWARE jako jedna z prvních softwarových firem v ČR prošla certifikací podle norem ISO 9001:2001, a to včetně vývoje softwarových aplikací. Výsledkem bylo obrovské zúročení sil investovaných do kontroly kvality a testování vyvíjeného softwaru.

2004 – nejprodávanější ERP

V tomto roce byl systém Money S3 oceněn tehdejším místopředsedou Senátu a předsedou ODS Mirkem Topolánkem, který mu na základě výsledků hlasování odborné poroty předal cenu ERP Czech 2004 v kategorii „Nejprodávanější ERP na českém trhu“.

Nejnovější Money S3

Nejnovější Money S3

2005 – ERP Money S5, Money S3 Kasa

Přesouváme se pomalu do současnosti. V roce 2005 CÍGLER SOFTWARE vstupuje do sektoru velkých ERP řešení se systémem Money S5, dokončuje vývoj jeho pilotní verze (technologie je totiž významně odlišná od Money S3) a uskutečňuje první implementace. Kvůli pozdnímu nástupu si Money S5 zpočátku těžce buduje pozici na trhu, oproti zavedeným informačním systémům je však od startu vyvíjeno na modernějších technologiích typu .NET 4.0 a Microsoft SQL Server 2012.

Money S5

Money S5

Ty mu později přinášejí značnou výhodu a program se na dlouhou dobu stává jednoznačně technologicky nejvyspělejším řešením své kategorie na trhu. (V dnešní době vše jede už na novějších verzích .NET 4.0 a MS SQL Server 2012.)

Další novinkou roku 2005 je pokladní nadstavba Money S3 Kasa, díky které CÍGLER SOFTWARE doplňuje své portfolio na trhu pokladních systémů a reaguje na trend, v jehož rámci jsou klasické registrační pokladny postupně vytlačované PC pokladnami s dotykovými displeji.

 

2006 – Prodejna SQL

Prodejna SQL

Prodejna SQL

Možnosti maloobchodního prodeje zažívají další bouřlivý technologický vývoj a dotykové obrazovky už jsou skutečně cenově dostupné. CÍGLER SOFTWARE proto uvolňuje pokladní systém Prodejna SQL (původně distribuovaný pod označením Prodejna S5), který je připravený k samostatnému provozu i k integraci do systémů Money. Jeho jádrem se stává jazyk Delphia jako databázový stroj je opět používán Microsft SQL Server 2005.

Money S4

Money S4

2008 – ERP Money S4

V roce 2008 firma doplňuje svoje portfolio o Money S4, které zaplňuje mezeru mezi variantami S3 a S5. Jde o systém odvozený od Money S5, ale určený spíše středním společnostem (díky minimalizaci požadavků na implementaci a nižší ceně oproti svému silnějšímu bratrovi). Tandem Money S4/S5 umožňuje stáhnout náskok konkurence v sektoru ERP systémů a zapisuje CÍGLER SOFTWARE do podvědomí zákazníků jako osvědčeného dodavatele podnikových informačních systémů.

2009 – Money Dnes a iOS

Bezplatné Money Dnes z roku 2009 je první aplikací CÍGLER SOFTWARE určenou čistě pro mobilní platformu Apple iPhone. Dnes hojně používaný program je dashboard, kombinující informace z účetních a ERP systémů (kromě Money také ze systémů Karat či IFS) s obecnými informacemi, jako jsou bankovní kurzy či obchodní rejstříky ARES a VIES.

2011 – iDoklad v clouduiDoklad

S dalším bezplatným produktem iDoklad vstupuje CÍGLER SOFTWARE také na dosud neobsazený trh fakturačních systémů pro nejmenší společnosti a živnostníky a současně se stává prvním českým výrobcem ERP řešení, který takto masivně použil přirozené cloudové technologie. Služba iDoklad běží on-line přes internet na platformě Windows Azure, využívá Microsoft Silverlight a SQL Azure v multitenant architektuře a disponuje vlastní aplikací pro Windows Phone. Synchronizace se současnými nejrozšířenějšími účetními programy, tedy Money S3 a Pohoda, je samozřejmostí, stejně jako mnohé další funkce. Už koncem roku 2011 má neuvěřitelných 5000 klientů a stává se tak zřejmě nejrozšířenější internetovou fakturační službou u nás.

2012 – stále více v cloudu, nové grafické prvky

On-line fakturace iDoklad rok od svého spuštění překonala hranici 100 000 vystavených faktur a 10 000 aktivních uživatelů. Na podzim pak došlo k výraznému posunu u Money S3: po více než roce výzkumu (dotazníků, ohniskových skupin na živo s účetními z řad uživatelů programu i veřejnosti a diskuzí s vybranými firmami) a pečlivé práce betatesterů z řad našich vlastních uživatelů dostal účetní program nový kabát. Přiblížil se tedy vzhledově modernějšímu uživatelskému rozhraní Microsoft Office 2010 a celé ovládání se výrazně zrychlilo a zpřehlednilo. Kromě toho došlo k vytvoření nových webových stránek, které zvyšují uživatelský komfort.

2013 – iDoklad sílí

Hned záhy po začátku nového roku překonal iDoklad hranici 200 000 vydaných faktur a 20 000 aktivních uživatelů.

A co bude dále?

A co bude dále? Tím se nechme překvapit.

Aktualizováno: 29. 1. 2013

 

Obsah: